Przedszkole nr 1 w Pyskowicach

Zasady żywienia w przedszkolu

Nowe ważne rozporządzenie dotyczące żywienia w placówkach oświatowych

Drodzy Rodzice,
W dniu 2 lipca  2016 r. weszło w życie Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie „grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty, oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach”. Nowe Rozporządzenie dokładnie informuje jakimi zasadami powinno kierować się przedszkole czy szkoła, która jest odpowiedzialna za żywienie dzieci. W rozporządzeniu znajdują się m.in. informacje jakiego rodzaju pieczywo, czy jaki rodzaj mięsa powinien być stosowany w żywieniu dzieci, jak dużo warzyw i owoców powinno się znaleźć w jadłospisie, czy też jak dużo tłuszczu czy cukru może znajdować się w produkcie, by był on odpowiedni do spożycia przez dzieci.

Jak tworzy się przedszkolny jadłospis?

Jadłospis przedszkolny tworzony jest z dużą dokładnością i przemyśleniem. Najważniejsze jest to, żeby kaloryczność była zgodna z obowiązującymi normami i aby nie stosować produktów zakazanych przez w/w ustawę tj. słodyczy, napojów słodzonych, ograniczenie spożywania soli.Istotne jest także, obliczanie średniej ważonej tzn. odpowiedniej kaloryczności dostosowanej do odpowiedniej grupy wiekowej. Jeśli chodzi o przedszkolaków, to jadłospisy wg norm powinny zawierać 1400 kcl.Placówka pokrywa zapotrzebowanie kaloryczne 70-75% czyli jadłospisy zawierają 950-1050kcl.

Kontrola przedszkolnego jadłospisu
Za żywienie dziecka w przedszkolu odpowiedzialna jest intendentka, która zajmuje się prawidłowym komponowaniem posiłków dla dzieci. Jadłospisy układa zgodnie z wymogami Istytutu Żywności i Żywienia Dziecka, adekwatnie do przepisów pranych.

Zasady żywienia w przedszkolu

o podstawowe zasady komponowania przedszkolnego jadłospisu:
każdy główny posiłek w przedszkolu musi zawierać produkt będący źródłem białka zwierzęcego (może to być mięso lub nabiał). W jego składzie musi się również znaleźć owoc lub warzywo.
Ważne jest urozmaicenie posiłków. To znaczy, że na obiad nie podaje się kilku ciężkostrawnych potraw (np. zupy grochowej i bigosu) lub dań przyrządzonych tą samą techniką kulinarną (np. smażonej ryby i frytek). Ideałem jest posiłek lekkostrawny z dodatkiem gotowanych i surowych warzyw.
W przedszkolnych posiłkach przeważać muszą pokarmy zmuszające do żucia. Bo jeśli zbyt często podaje się trzylatkowi papki, dziecko nie uczy się prawidłowo żuć (to ma negatywny wpływ na zgryz), a poza tym rozleniwia się i po jakimś czasie po prostu nie chce mu się pogryźć nawet skórki z chleba.
Przedszkolne menu uwzględnia bieżącą porę roku i wykorzystuje owoce i warzywa sezonowe, bo to one zawierają najwięcej witamin i składników mineralnych. Zimą częściej sięga się po mrożonki.

Zasady higieny żywienia  przygotowywania posiłków  w przedszkolu
W celu uniknięcia zatruć, w przedszkolach muszą być przestrzegane zasady higieny żywienia.
Zaopatrzenie robi się tylko w sprawdzonych sklepach i hurtowniach. Kupuje się produkty znanych producentów, z ważnym terminem przydatności do spożycia.
Dba się o czystość: kucharki używają wyparzaczy, oddzielnych desek do krojenia mięsa, warzyw czy pieczywa, a dzieci przed każdym posiłkiem muszą umyć ręce.
Próbki wszystkich posiłków przechowuje się przez 48 godzin (w razie zatrucia bada je sanepid).

Kontrola przedszkolnego jadłospisu przez rodziców
Jeśli chcą Państwo sprawdzić żywienie w przedszkolu swojego dziecka, wystarczy przeczytać jadłospis, który obowiązkowo codziennie musi być wywieszany na tablicy ogłoszeń. Powinni Państwo  także rozmawiać z dzieckiem na temat tego, co jadło danego dnia, czy mu smakowało i ewentualne sugestie zgłaszać wychowawczyni (możesz np. prosić, by nie podawano dziecku dokładek lub wręcz odwrotnie: pilnowano, by zjadało jak najwięcej). Dzięki temu będziesz miała pewność, że twój przedszkolak je smacznie i zdrowo.

Czy dzieci mogą przynosić do przedszkola własne jedzenie?
Ponieważ przedszkole bierze odpowiedzialność za żywienie dzieci na swoim terenie, nie powinny one przynosić własnych kanapek czy smakołyków. Poza tym dziecko powinno jadać regularnie. Gdy przed obiadem zje przyniesioną przez siebie paczkę paluszków, nie będzie mieć już apetytu na zupę i drugie danie.

Czy alergik może chodzić do zwykłego przedszkola?
Tak, pod warunkiem, że dyrekcja przedszkola wyraziła zgodę na przyjęcie takiego dziecka. Są bowiem alergie, które wymagają ściśle restrykcyjnej diety, a przedszkole może nie mieć warunków do jej przestrzegania (np. dieta bezglutenowa). Jeśli jednak dziecko uczulone jest tylko na kakao czy rybę, nie powinno być żadnych problemów z jego przyjęciem. Trzeba tylko pamiętać o poinformowaniu personelu o alergii dziecka.